خیانت

خلاصه مقاله

خیانت عمل درگیر شدن در صمیمیت عاطفی یا جنسی یا فیزیکی و.. با فردی خارج از مرز های توافق شده در ازدواج توصیف می‌شود.

◼️خیانت
✍️خیانت زناشویی یا خیانت همسر را می توان یکی از پیچیده ترین و اسیب زا ترین مشکلات عاطفی و هیجانی بین زوجین دانست .عوامل بسیاری در بروز این رفتار دخیل هستند . ازدواج بر این قرار داد استوار است که طرفین به یکدیگر وفادار میمانند و تعهد و پایبندی به یکدیگر از جمله اصول زیر بنایی در هر پیوند ازدواج مطرح می شود. روانشناسی معتقد است که افراط و تفریط یکی از مهم ترین دلایل بروز خیانت همسر محسوب می شود. بی محبتی و یا محبت زیاد ، بی محلی یا کنترل گری زیاد ، اهمیت دادن های پی در پی یا بی اهمیتی مطلق ، طرحواره های زوجین و الگو های ارتباطی ناکارامد که یادگار تربیتی از پدر و مادر فرد است از جمله عوامل مهم در شکل گیری خیانت همسر محسوب میشود .

◼️دلایل عمده زمینه ساز خیانت

۱_عدم برخورداری از فرهنگ صحیح استفاده از شبکه های اجتماعی.                                                                      ۲_عدم وجود باورهای دینی و پایبندی به ملاحظات اخلاقی.  ۳_ازدواج های اجباری.                                                ۴_ازدواج در سنین پایین.                                        ۵_مشکلات اقتصادی و معیشتی.                                    ۶_عدم برخورداری از روابط جنسی رضایت بخش.            ۷_عدم رعایت بهداشت فردی

◼️انواع خیانت همسر کدام است؟

✔️خیانت اینترنتی یا خیانت سایبری
یکی از مهمترین انواع خیانت که در حال حاضر ازدواج ها را تهدید می‌کند و باعث وقوع خیانت و طلاق میشود گستردگی استفاده از شبکه های اینترنتی و خیانت اینترنتی(Cyber_infidelity) است. خیانت اینترنتی در تعریف عبارت است از استفاده از اینترنت برای برقراری تعامل عاطفی و جنسی توسط شخصی که متعهد به یک رابطه زناشویی بلندمدت است طوری که انحصار رابطه عاطفی و جنسی با همسر نقض شده و تعهد به عنوان اصل بنیادین پیوند ازدواج زیر سوال می روند.
ارزان بودن، در دسترس بودن و گمنام ماندن از جمله مواردی است که باعث می شود، روی آوردن به آن افزایش یابد . بسیاری از افرادی که فعالیت جنسی همسرشان را در اینترنت کشف می‌کنند اعتماد خود را از دست می دهند. خیانت اینترنتی فرآیندی است که طی آن اشخاص متعهد به یک رابطه، همزمان به دنبال تماس های دیگر به شکل مکالمات الکترونیکی از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی، چت روم ها و سایت های همسریابی هستند. این تماس ها ممکن است عاطفی، جنسی یا تصاویر عریان باشد. در تعریف خیانت اینترنتی باید اضافه کنیم رابطه رمانتیک یا جنسی با شخصی غیر از همسر است که با تماس اینترنتی شروع می‌شود و بعد ارتباط ادامه پیدا می‌کند. خیانت سایبری می تواند یک رابطه مداوم با یک شخص در اینترنت و یا یک رشته مکالمات جنسی با کاربران اینترنتی متعدد باشد.
✔️خیانت جنسی
خیانت جنسی (Sexual _infidelity) وقتی رخ می‌دهد که نیاز جنسی و نیاز به صمیمیت زوجین ارضا نمی شود. تمام موجودات زنده نیاز به رسیدگی و مراقبت دارند از آب و غذا گرفته تا نیازهای سطح بالاتر مانند عشق و مهربانی . زندگی و بقای یک رابطه ی با کیفیت ، بستگی به براورد نیازهای مهمی دارد . زن و شوهر در رابطه زناشویی یک رشته وظایفی نسبت به هم دارند که عمل به آنها برای سلامت، ادامه، استحکام و به سرانجام رسیدن رابطه زناشویی لازم است و نیز پیشگیری از بروز تعارض ها و پیشبرد حل مشکلات برای سلامت روان زوجین واجب است.

◼️وقوع خیانت به سه نشانه نیاز دارد

*اول آنکه ازدواج مستلزم انحصار رابطه جنسی و رابطه عاطفی است. لذا هر گونه رابطه جنسی و عاطفی با کسی غیر از همسر خیانت محسوب می‌شود.

*دوم اینکه رابطه در خفا و پنهان از همسر صورت می‌گیرد در واقع همسر قانونی و شرعی نامحرم و بیگانه تلقی می‌شود. پنهان کاری و دروغ جز ضروری خیانت است.

*سوم آنکه طبیعت و ذات ، روابط فرازناشویی و پیامدهای متعاقب آن را، در زمینه نقض اعتماد و در مقوله خیانت قرار می‌دهد.

◼️آسیب و پیامد های خیانت همسر در زندگی مشترک

🟡خیانت به همسر می تواند دارای اشکال و ابعاد گوناگونی باشد. انواع خیانت عبارتند از خیانت احساسی، خیانت رفتاری، خیانت کلامی، خیانت ذهنی و خیانت در روابط نامشروع که هر کدام می توانند پیامد های منفی زیادی برای زوجین داشته باشند که مهم ترین بازتاب آن در زندگی مشترک از بین رفتن اعتماد، صمیمیت و احترام در بین زوجین است.

🟢معمولا قبل از طلاق ، طلاق عاطفی اتفاق می افتد و همزمان فرد دچار بی اعتمادی شدید نسبت به جنس مخالف، افسردگی، بی میلی نسبت به زندگی، استرس و اضطراب یا شکاکی بیش از حد می شود.

🟡البته فرد خطاکار هم ممکن است دچار احساس گناه و عذاب وجدان شدید شود که در صورت تداوم، ممکن است زندگی فرد به کلی مختل شود و جبران اشتباه دغدغه ای فکری برای او شود.

✴️با دریافت مشاوره ، طی مصاحبه های جامعی که از شما و همسرتان به عمل می آید، نقش هر یک از شما در خیانت مشخص می شود. این فرایند کمک می کند که امکان بخشش برایتان فراهم شود چرا که هیچ انسانی کامل و بی نقص نیست در واقع همه ما در زندگی اشتباهاتی مرتکب می شویم.
البته این پروسه نیاز به زمان دارد تا بتوانید بار دیگر طعم آرامش را تجربه کنید و با آگاهی و از روی منطق برای آینده زندگی تان تصمیم گیری کنید و مشکلات را رفع کنید. با روشن شدن مشکلات و مسائل در نهایت حل این مشکلات بسیار ساده و راحت تر می شود.در برخی از موارد دلیل خیانت، ممکن است بیماری های روانشناسی فرد مانند اختلال های شخصیت یا اختلالات جنسی باشد پس لازم است در درجه اول این مشکلات حل شود و سپس روانشناسی زوجین و مشاوره خیانت همسر آغاز شود.هر چه جلسات مشاوره زودتر آغاز شود، از عمیق تر شدن زخم و جراحت روحی ناشی از خیانت ، جلوگیری خواهید کرد.

◼️ده ویران کننده ارتباط زناشویی

۱_ اولویت‌های خانوادگی
مهمترین منبع استرس‌زا در روابط بیشتر زوج‌ها، روابطی است که خارج از حدود زندگی شماست. باید بدونین که وقتی به همسرتون «بله» گفتین، یعنی اون رو به همه آدم‌های توی زندگیتون مقدم کردین.

۲_ فقدان ارتباط کلامی
این یک حقیقت تلخه که زوج‌ها به طور متوسط فقط چند دقیقه در روز با هم ارتباط کلامیِ باکیفیت دارن. شلوغی های زندگی خیلی راحت شما رو درگیر خودش می‌کنه و باعث میشه تا شما نتونین با همسرتون صحبت کنین. اما زندگی بدون ارتباط کلامی زندگی زناشویی موفقی نیست. سعی کنین برای حرف زدن با همدیگه وقت بگذارین.

۳_ استرس
اینکه استرس‌ خودمون رو سر همسرمون خالی کنیم، ساده ترین راه ممکنه. خیلی از ما عادت داریم تا وقتی پای خودمون رو به منطقه آرامش یعنی خونه نگذاشتیم، همه چیز رو در خودمون نگه داریم و بلافاصله بعد از اینکه وارد خونه شدیم، منفجر میشیم. زوج‌های سالم باید از استرس هاشون برای نزدیک‌تر شدن به هم و تکیه کردن به همدیگه استفاده کنن. چطور؟ با گفتگو!

۴_ تکنولوژی
این یک واقعیته، خیلی از ما همیشه و در همه حال این عامل خطرناکِ برهم‌زننده روابط رو همیشه با خودمون حمل می‌کنیم و خیلی مواقع دست‌کم میگیریم. خیلی از ما وقت خودمون رو توی دنیای مجازی تلف میکنیم بدون اینکه وقتی رو برای صمیمی‌تر کردن رابطه با همسرمون بگذاریم.

۵_ خودخواهی
ازدواج یک درس دائمی و بزرگ از خودخواه نبودن ماست و ما یا اجازه میدیم که این تجربه ما رو بهتر کنه و یا تلخ‌تر میشیم. اینکه کسی رو بر خودمون مقدم کنیم، کار سختیه؛ چون ذات ما طوریه که خودمون رو به همه چیز و همه کس مقدم بدونیم. ما برای دوست داشتن، باید خلاف جهت طبیعت شنا کنیم. تجربه نشون داده که نتیجه این تلاش، پیشگیری از هرگونه تعارض با همسر و تضمین آرامش در زندگیه.

۶_ نبخشیدن همدیگر
بخشیدن و فراموش کردن یکی نیستن. وقتی نتونیم این رو بفهمیم، ناراحتی‌ها  رو برای مدتی طولانی در خودمون نگه می‌داریم. و این ناراحتی‌ها نهایتاً به ویران کردن زندگی‌ از داخل به بیرون(از من به ما) منجر میشه. اما بخشش به معنی تبرئه کردن دیگران نیست، به معنی آزاد کردن خودمونه.

۷_ مرزهای سست
معمولاً اکثر ما استراتژیهای تهاجمی رو خوب بلدیم، اما دفاع کردن از حریم خونواده برامون کمی سخته و گاهی حتی دچار ابهام میشیم که مرز قابل دفاع خونواده ما دقیقا کجاست؟ دایره ای دور ازدواجتون بکشید و از احساس و زندگی مشترک خودتون محافظت کنید.

۸_ گذشته
بدترین کاری که میتونیم بکنیم اینه که همسرمون رو با گذشته اش توصیف کنیم، نه حال حاضر. به تغییرات مثبتی که با تلاش شما و همسرتون در زندگیتون جاری شده اهمیت بدین و با درک و احترام به اونچه که در گذشته رخ داده، برای حال و آینده برنامه داشته باشید.

۹_ عدم صداقت
صداقت مثل زنجیری بین شما و همسرتون در زندگیست. گفتن یک دروغ کوچک یا بزرگ، برداشتن یک حلقه یا ده حلقه از این زنجیر فرقی نداره، نتیجه یکسانه جدا افتادن از همدیگه.

۱۰_ غرور
من بزرگترین مشکل ازدواجم هستم! یک اعتراف سخاوتمندانه برای اون دسته افرادی که لازمه ی تغییر در زندگی رو این میدونن که از بیرون یک نگاهی به خودشون بندازن.

✴️تا این عوامل زندگی شما رو از هم نپاشیده، زره رو از تن دربیارید و سپر خودتون رو به زمین بندازید. از ازدواج و همسرتون در مقابل همه این عوامل محافظت کنید.

 

◼️چگونگی بهبود بخشیدن وضعیت زندگی بعد خیانت

🔹اگر قصد دارید بعد از عهدشکنی، وضعیت روحی روانی همسرتان را بهبود ببخشید این مهم با ادامه ی زندگی نرمال و طبیعی انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده و انگار نه انگار خیانت خانواده را به هم ریخته است میسر نخواهد شد.

🔹قطعا تغییراتی نیازهست که به واسطه ی آنها همسر شما اطمینان می یابد که مسئولیت کار خود را بر عهده گرفته اید و سعی دارید از رخ دادن مجدد دوری کنید. ما نمونه های متعددی داشته ایم که همسر عهدشکن بعد از برملاشدن عهدشکنی، به روال زندگی سابق خود ادامه داده و مثلا شب ها دیر به منزل امده بدون این که به همسر خویش اطلاع دهد که کجاست و در حال چه کاری است.

🔹سعی و تلاش خود را به اطلاع همسر خود برسانید و به او با این کارها اطمینان دهید که در پی تلاش برای تغییر زندگی و بهبود اوضاع هستید.

◼️مردها چه زن هایی را ترک می کنند؟

زنان توجه_طلب (هیسترونیک)
زنانی هستند که دوست دارند مورد توجه واقع شوند، دلشان می خواهد گرم و قدرتمند به نظر برسند در صورتی که به شدت در پشت صحنه، یخ زده اند.

زنان مهرورز حمایتگر

این گروه از زنان، مردان را با کودکان خود، اشتباه گرفته اند. دلشان می خواهد مانند یک مادر، شش دانگ مراقب شوهر خود باشند.

زنان بچسب (سریش)
این گروه از زنان، به شدت گیر می دهند. در محبت و بی محبتی، افراط می کنند. دلشان می خواهد همه جا به همسر خود منگنه شوند. این گروه از زنان گاهی آن قدر در مهرورزی افراطی هستند که مردان را از خود دور می کنند.

زنان شکاک
این گروه از زنان به طرز شگفت انگیزی به همسر خود شک دارند. به طور مداوم در جست وجوی نشانه ای از خیانت، هستند. این زنان بدون مقدمه به دنبال مردشان راه می افتند و او را تعقیب می کنند.

زنان مردنما
این خانم ها، دوست دارند کارهای مردانه انجام دهند و به طرز عجیبی از ظرافت زنانه، دور مانده اند. مردانی که با این گروه زندگی می کنند؛ مردانگی خود را از یاد می برند

◼️برخی از دلایل خیانت زنان:

✍️خیانت زیان آورترین عمل در یک ارتباط است که نه تنها منجر به صدمات غیر قابل جبران به طرفین می شود، بلکه اعتماد و اطمینان کسی که مورد خیانت قرار گرفته شده را نیز نسبت به افراد دیگر از بین خواهد برد. معمولا نارضایتی از مسائل گوناگون در یک رابطه باعث خیانت می شود ولی در کل هیچ عذری برای این عمل نکوهیده پذیرفته نیست و باید از آن دوری نمود.

🔸ماجراجویی و حسادت
به نظر می رسد پست ترین دلیل برای انجام خیانت حس ماجرا جویی و برانگیخه شدن احساسات بر اثر حسادت نسبت به شوهران زنان دیگر می‌باشد. این نوع انگیزه ها معمولا در زنانی که به نوعی دارای مشکلات و کمبودهای روانی در زندگی می باشند دیده می‌شود.

🔸ارضا نشدن جنسی
مشکل برطرف نشدن نیاز جنسی هم از جمله مواردی است که در برخی زنان موجب خیانت می شود. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و روانشناسی بسیاری از مشکلات و کمبودهای جنسی چه در مردان و چه در زنان براحتی قابل درمان می باشد.

🔸پول و وضعیت اقتصادی
با کمال تاسف برخی از زنان بدلیل اینکه شوهر آنها دارای وضعیت مالی خوبی نیست و به مقدار کافی به آنها پول پرداخت نمی کند فقط و فقط بخاطر پول( و نه عشق ) و برآورده شدن نیازهای مادی خود سمت دیگری کشیده می شوند که این بسیار جلوه زشت و نا پسند دارد چرا که با کمی همدلی و تلاش می توان براحتی به خواسته ای معقول مادی زندگی دست یافت.

🔸مورد غفلت واقع شدن
او احساس می کند کسی که دوست داشت تمام اوقات خود را با او بگذراند اکنون بیشتر وقتش را در محل کار و با همکاران و دوستان خود صرف می‌کند، احساس تنهایی می کند چراکه هرگاه همسر خود را می طلبد با پاسخ منفی مواجه می شود، بخاطر آنچه که انجام داده مورد تحسین قرار نمیگیرد، احساس کمبود مینماید چون شوهرش حداقل انتظاراتش را برآورده نمی کند.

🔸 عدم توجه و بی اهمیتی توسط شوهر
تنها چیزی که می توان با اطمینان کامل بیان کرد این است که همه زنان تشنه و عاشق تعریف و تمجید توسط شوهرشان هستند بخصوص هنگامیکه تغییری در آنها بوجود آید. اگر او موهای بلند و بلوند خود را کوتاه و تیره نمود و توسط شوهرش مورد توجه و تعریف قرار نگرفت باید انتظار داشت فرد دیگری زحمت اینکار را بکشد!!

🔸دیدگاه اشتباه
برخی مردان متاسفانه به همسر خود فقط بعنوان یک شریک جنسی نگاه می کنند و از ارزشهای دیگر زندگی مطلع نیستند که این امر موجب می‌شود به امور دیگر نپرداخته و مسیر اصلی زندگی را منحرف می سازند و درنتیجه سرشکستگی و پوچگرایی را برای همسر خود به ارمغان خواهندآورد که این نیز فکر نادرست خیانت را در او برای جبران کمبودهای زندگیش و بدست آوردن آنچه که شوهرش ازاو دریغ نموده، تقویت خواهد کرد.

🔸تغییرات شدید شخصیتی و رفتاری شوهر
او دیگر مانند گذشته مهربان و با محبت نیست، زود عصبانی می شود، به هر دلیل نزاع براه می اندازد، کمتر صحبت می کند، بهانه جویی می کند، ایراد می گیرد، به ظاهرش اهمیت نمی‌دهد، به همسرش اهمیت نمی‌دهد، دیگر از حرفهای عاشقانه اش خبری نیست و همه چیز به یکباره تغییر کرده است.

🔸 ابراز علاقه بیشتر توسط دیگری
زنان معمولا وقتی مورد وسوسه و اغوای شخص دیگری قرار می‌گیرند ممکن است دچار انحراف شوند. شاید او پشیمان شود و دوباره برگردد اما به چه قیمتی؟ آیا ارزش آن را دارد؟

🔸 خیانت شوهر
اگرچه همه زنان برای انتقام جویی از همسرشان به آنها خیانت نمیکنند، ولی اکثرا احساس می کنند حال که مورد خیانت قرار گرفته اند آنها نیز مجاز به مقابله به مثل می‌باشند. برخی تصور می کنند باید طعم تلخ دارویی که به آنها خورانده شده را به شوهراشان بخورانند تا متوجه اشتباه خود و آنچه که برسر همسرشان آمده بشوند.

🔸فساد اخلاقی و اختلال شخصیت                                  فساد اخلاقی، عدم داشتن پاکدامنی و داشتن اختلال شخصیت (مرزی، خودشیفته، نمایشی، وابسته) در برخی از زنان باعث می‌شود این عمل ناپسند انجام گیرد.

✴️خیانت به هر صورتی که باشد و به هر دلیلی که انجام گرفته باشد ناپسند و منفور است و تنها یک نتیجه در بر خواهد داشت: شرمندگی و شرمساری.

◼️پنج رفتار مخرب روابط بین زوج ها

✍️بر خلاف خیانت و دروغ و خشونت که ضربه های شدید و ناگهانی به روابط می زنند، عادات و رفتارهای مخربی هستند که بسیار موذیانه و به آهستگی روابط بین یک زوج را هر قدر هم که قوی باشد – تخریب می کنند. این عادات عبارتند از:

۱. شکایت کردن میتواند هر رابطه ی خوبی را به یک شکنجه تبدیل کند حتی اگر مستقیم از طرف مقابل شکایت نکنید شنیدن غرولند و نظرات منفی آدم را خسته و روابط را فرسوده میکند. به جای گفتن “چه فیلم بدی بود” یا “وای بازم ترافیک” و امثال اینها، یا جملات مثبت بگویید یا ساکت باشید.

۲. انتقاد کردن نیز عادت شایع و فرساینده ایست و اگر دائمی باشد از شکایت دائم نیز بدترست و براحتی پیوندهای صمیمی را به نقطه پاره شدن میرساند. برای خنثی کردن اثرات زهرآلود انتقاد این عادت را در خود بپرورانید که از شریک زندگی تان تعریف کنید و او را تایید کنید.

۳. ثابت کردن اینکه او اشتباه میکند – بخصوص در حضور دیگران – روابط شما را در حالی خراب می کند که هیچ سودی عایدتان نمی شود. مثلا چه فرقی می کند که شما مهمانی را ساعت یازده ترک کردید یا دوازده؟ یا اینکه رنگ موهای میزبان قهوه ای بود یا سیاه؟

۴. کنترل کردن همسر نیز از رفتارهایی است که رابطه ی صمیمی بین زوجین را از بین می برد.وقتی به شریک زندگیتان بگویید چه کند و چه نکند، حتی اگرصلاح او را می خواهید، باز هم نشان می دهید که نسبت به او قدرتمند هستید و با این کار به قلب رابطه تان سم می پاشید. سعی کنید بیشتر پذیرنده باشید تا فرمانده.

۵. گفتن “نه” به جای “بله” حتی وقتی پیشنهاد او به نظرتان غیر منطقی میرسد کار صحیحی نیست و به جای مخالفت و “نه” گفتن بهتر است که بگویید “بله تا آنجایی که ممکن است” یا “باشد تمام سعی ام را خواهم کرد”.

◼️آیا می شود بعد از خیانت رابطه را ادامه داد؟

✍️هیچ چیز مخرب تر از این نیست که بفهمید همسر وفادار شما خیانت کرده است. حقیقت این است که همسرتان به شما دروغ گفته؛ چه با حرف هایش چه با سکوتش موجب رنج شما شده است.
اگر خیانتی اتفاق افتاده باشد، بسیار طبیعی است که فرد آسیب دیده احساس خشم، افسردگی، دیوانگی، وسواس فکری با جزئیات خیانت کند و فکر کند هرگز این رابطه درست نخواهد شد.
به یاد داشته باشید که خیانت در ازدواج های بد رخ نمی دهد. این یک باور غلط است که فکر کنید “دلیل اصلی” خیانت بد بودن ازدواج یا گناهکار بودن طرف مقابل است. درست است، خیانت در ازدواج های ناموفق اتفاق می افتد اما در عین حال در ازدواج های عالی هم  به همان میزان رخ می دهد. خیانت دلایل مختلف دارد.
هراندازه هم خیانت مخرب و دیوانه کننده باشد، طلاق تنها راه نیست. زوج های زیادی هستند که بعد از خیانت آرامش یافته اند و حتی ارتباط و نزدیکی شان افزایش یافته است. برای اینکه بتوان بعد از خیانت رابطه را بازسازی کرد هر دو طرف باید به هم متعهد شوند؛ به راست گویی، به اجتناب از وسوسه های آینده و به راه طولانی و مسیر ناهموار التیام و بازسازی اعتماد.
اگر فردی هستید که خیانت کرده اید؛ هرگز، هرگز و هرگز همسرتان را تشویق به فراموش کردن و نادیده گرفتن نکنید. در عوض به رنجش همسرتان گوش دهید و آن را بپذیرید. گفتگو کنید و اجازه دهید همسرتان بداند که به کارتان فکر می کنید و نمی خواهید او را مجبور کنید به تنهایی رنجش را تحمل کنید.کاملا آماده شنیدن خشم و غم او تا هر زمان که طول می کشد باشید. اگر می خواهید همسرتان رنج را رها کند پس شما باید آن را نگه دارید.
اگر فردی هستید که به شما خیانت شده، قبل از طلاق مشاوره بگیرید و از طرفی سعی کنید ببخشید. به همسرتان فرصت دهید رابطه را بسازد و اعتماد شما را دوباره به دست بیاورد. به خودتان و رابطه فرصتی برای التیام و رشد بدهید.بدون شک  این فرایند آهسته و سخت است. اما اگر هر دوی شما متعهد شوید، ازدواجتان ارزش تلاش را دارد.

 

تلگرام
واتساپ
پست الکترونیک
پیمایش به بالا